Znáte to? "Hlavou se mi honí stále dokola myšlenky; nejde mi usnout, protože nad něčím přemýšlím; tvořím si v hlavě katastrofické scénáře; stále vzpomínám co se stalo, co jsem pokazil, co mi kdo řekl, co jsem udělal; děsím se budoucnosti; mám strach, co bude." Zná to asi každý. Není to nic příjemného a přitom existuje cesta (a ne jedna), jak se takových myšlenek zbavit.
PROČ SE NÁM HONÍ HLAVOU NEGATIVNÍ MYŠLENKY?
Protože je to přirozená reakce naší mysli. Denně máme v hlavě tisíce myšlenek a pozornost věnujeme těm negativním. Je to takový automatický obranný systém pro přežití. Mozek vnímá problémy jako ohrožení a přemýšlením se nás snaží dovést k tomu, abychom problém vyřešili. Nerozeznává fikci mezi realitou.
DOBRÁ ZPRÁVA
Negativní myšlenky má každý. Někdo je od přírody větší optimista, někdo pesimista. Zejména úzkostní a citliví lidé mají tendenci nad vším do hloubky přemýšlet, topit se v minulosti nebo obávat se budoucnosti. To se zkrátka děje.
Dobrá zpráva je, že optimismus a způsob myšlení se dá změnit.
NEJSI SVÉ MYŠLENKY, NEJSI SVOJE EMOCE!
Když jsem to poprvé slyšela, nechápala jsem. Vždyť jsou to přece moje myšlenky a moje emoce! Jak je možné, že nejsem já?
Došlo mi to až na kurzu všímavosti. My totiž nemusíme být otroky toho co si myslíme a co cítíme. My máme na výběr.
A jasně, nejde to ze dne na den a už vůbec se to nestane samo. Chce to trénink a jeden takový vám nabízím.
CO MŮŽEME A NEMŮŽEME OVLIVNIT?
Nemůžeme ovlivnit, jaké myšlenky a emoce k nám přicházejí. Ani jak často se to děje. A nemá smysl se za to na sebe zlobit. Prostě to tak je a bude...
Můžeme ovlivnit, jak budeme reagovat. Každou myšlenku provází emoce, to, na co myslíme, ovlivňuje jak se cítíme. S obojím si jde hrát, dnes vám ale nastíním jak rozvíjet všímavost ke svým myšlenkám.
TRÉNINK VŠÍMAVOSTI K MYŠLENKÁM
Všímejte si, o čem přemýšlíte
zastavte se a pojmenujte si své myšlenky – jak přesně zní věty, které se mi teď honí hlavou?
jaké pocity ve mně tyto myšlenky vyvolávají?
chci se takto cítit?
chci těmto myšlenkám věnovat svou pozornost a energii?
chci jimi trávit svůj život?
Pokud ne, vědomě je opusťte, můžete se s nimi rozloučit a přesměrujte pozornost na to, co chcete. Pomoci vám mohou tyto otázky:
jak se chci teď cítit?
čemu tedy budu věnovat pozornost, aby mi to tyto pocity přineslo?
Trénink všímavosti stojí za to. Myšlenky vyvolávají emoce a emoce ovlivňují naše chování. Když se nám podaří opustit nepříjemnou myšlenku, cítíme se lépe a chováme se jinak.
NEBÝT OBĚŤ SVÝCH MYŠLENEK A EMOCÍ
To je vlastně cíl všímavosti. Získat odstup a mít tak kontrolu nad svým životem a sám nad sebou.
Představte si, že byste se nenechali válcovat svými emocemi a myšlenkami, a uměli svou pozornost přesměrovat na přítomnost a to, co vám dělá dobře. Jak by se vám pak žilo? Co všechno by se změnilo ve vašem životě?
Všímavost je dovednost, kterou pomáhám klientům rozvíjet během koučování, ať už řešíme jakékoliv téma. Práci, vztahy, sebevědomí, úzkosti ... na tématu koučování nezáleží.
Všímavost vede ke kvalitnějšímu životu ve všech oblastech. Dává vám to smysl a chtěli byste všímavost rozvíjet? Objednejte se na setkání, ať to můžeme společně probrat.
Comments