Úzkost často začíná jako pocit silného strachu v těle – cítíme sevření na hrudníku, stažené trapézy, nebo třeba stažený žaludek. A bojíme se. Někdy ani nevíme čeho. Automatická reakce je: odejít z tohoto pocitu co nejdřív. A tak zkoumáme, co se nám děje, čím to je, čeho se bojíme, jak to vyřešit a napadají nás další a další zúzkostňující myšlenky, které úzkost ještě víc prohlubují. Hlavou řešení obvykle nenajdeme…
NEŽ ZAČNETE HLEDAT ŘEŠENÍ, SKLIDNĚTE SE
Je dobré pátrat po tom, co nám úzkost způsobuje. Na to ale potřebujeme mít klidnou mysl. Naučte se, jak s úzkostí pracovat.
JAK NA ÚZKOSTI
Základ je si všimnout. Všimnout si, že to, co vás momentálně zaplavilo není obyčejný strach ani standardní myšlenky, ale úzkost.
V úzkosti máme velmi křehký nervový systém, můžeme vše prožívat daleko intenzivněji a přijde nám to normální. Je to podobné, jako kdybyste si dali drogu. Když na vás bude působit, taky vám v tu chvíli vaše přemýšlení i vaše reakce budou připadat běžné. Podobně je to s úzkostmi. Úzkost mění to, jak přemýšlíme, co cítíme a mění i naše chování.
Proto je důležité uvědomit si, že úzkost prožíváme. Protože pak s ní můžeme něco dělat.
KDYŽ TO HLAVOU NEJDE
Všímejte si těla. Zamyslete se, kde úzkost cítíte v těle. Nebo jestli úzkost provází nějaké stereotypy v chování. Například si můžete všimnout, že při úzkosti vás vždy bolí žaludek a taky se dojmete a rozpláčete v situacích, které vás standardně nechávají chladnými. Třeba u obyčejné vzpomínky na vaše děti, u krásného západu slunce, při přečtení titulku v novinách…
Každý úzkost prožívá jinak, ale jsem si téměř jistá, že každý jí také cítí někde v těle.
Teď si odpovězte na otázku: Jak se projevuje moje úzkost? Jakými příznaky můžu poznat, že ji právě prožívám?
VÍM, ŽE MÁM ÚZKOST, CO DÁL?
Rozbouřené mysli pomáhá získat od úzkosti odstup, přijmout, že s vámi je a nebát se jí. Nebát se těch stavů, které přináší. Je to výzva, ale lehčí, než se zdá. A hlavně funkční. Protože strach ze strachu celou úzkost jenom zvětšuje.
JAK SE ZBAVIT ÚZKOSTI, KDYŽ JÍ ZROVNA PROŽÍVÁM?
Zkuste sebe koučink
řekněte si v duchu, nebo nahlas: „Je tu se mnou úzkost“
Sdružením svých strachů do balíčku a dát jim nálepku „úzkost“, od nich můžete získat odstup.
další věta, kterou si řekněte zní: „Nejsem svoje úzkost“
nebojujte s ní. Úzkost je tu proto, že vám chce něco říct. Nechce vás zničit
přijměte, že s vámi úzkost momentálně je. Nebude tu napořád…
Když jste s něčím v odporu, síla toho, čemu odporujete, roste, a to přece nechcete.
A protože teď víte, že máte úzkost a nic kloudného v tomto stavu nevymyslíte,
nepitvejte vaše obavy, nesnažte se přijít na řešení ani příčinu. Nevěnujte zúzkostňujícím myšlenkám pozornost.
přesměrujte pozornost jinam.
odpovězte si na otázku: „Co teď potřebuji, aby mi bylo dobře?“ Pokud to jde, jděte a udělejte to. Anebo to udělejte co nejdřív.
ZMĚNA MINDSETU POMÁHÁ
S úzkostí se dá hrát spousta her, můžete si z ní udělat parťáka, dát jí jméno, personifikovat si jí, představit si jí jako zvíře, povídat si s ní, a dokonce z ní vytěžit i něco dobrého. Sama jsem úzkosti zažila, vím co dokážou a co s nimi dokáže udělat jiný mindset. A znám to také z práce s klienty, se kterými jejich úzkosti řešíme. Někdy je to dokonce legrace.
KDYŽ SEBEKOUČINK NESTAČÍ
Tyto techniky a koučování pomáhají, když máte úzkosti občas, a hlavně, když máte na práci s nimi dost sil. Silná motivace se úzkostí zbavit taky pomáhá. Někdy to ale nejde. Pokud máte úzkosti v takové míře, že vás pohlcují často, nebo celé dny, když vás paralyzují a jste vyčerpaní, vyhledejte pomoc terapeuta. Hlavně na to nebuďte sami 💙
Jestli vás téma zaujalo a přesto tápete, jak se úzkosti zbavit, napište mi nebo zavolejte, ať si můžeme říct, co vás trápí a jak vám mohu pomoci.
Comments