Všechny tyto profese mají jedno společné - pomáhají klientovi. Každý odborník přistupuje k pomoci jinak. Kouč vede klienta otázkami za jeho cílem a spoustou uvědomění. Terapeut neklade tolik otázek, více naslouchá a k uvědomění klienta spíše doprovází, než vede. Mentor sdílí své zkušenosti a poradce předává své znalosti.
V ČEM JSOU SI TERAPIE A KOUČINK PODOBNÉ
Jsou to pomáhající profese. Pro terapeuta i kouče jste vy a vaše přání vždy na prvním místě. Oba vám budou naslouchat, přijímat vás takové, jací jste, budou vás podporovat a rozvíjet vaši osobnost tak dlouho, jak si budete přát.
Na koučink i terapii můžete přijít s podobnou zakázkou – s touhou po změně, porozumění sám sobě nebo situaci, s potřebou podpory, s přáním cítit se lépe nebo se posunout.
Oba procesy mohou být taky léčebné – například si během nich můžete začít víc vážit sami sebe nebo se mít víc rádi.
Kouč i terapeut vám neradí, vy jste pro ně jedineční a nejlepší odborníci na svůj život v dané chvíli. Pomáhají vám rozšiřovat obzory a někdy třeba nabídnou svůj pohled. Ne jako stoprocentní doporučení, ale jako možnost k zamyšlení.
V ČEM SE PRÁCE KOUČE A TERAPEUTA LIŠÍ
Jsou různé druhy terapií i různé přístupy koučinku. Ve zkratce řečeno se to dá popsat takto: kouč vede za cílem prostřednictvím otázek, dopředu a méně do hloubky; zatímco terapeut spíše doprovází, hlouběji a klidně i do minulosti.
PODROBNĚJI:
terapeut více naslouchá, méně se ptá, doprovází vás k uvědomění a někdy s vámi jenom je, abyste se mohli vypovídat. Terapie jde více do hloubky, může se dotýkat i bolavých témat, traumat, minulosti, dětství a je to proces na měsíce, někdy i roky. Terapie je určená i pro lidi trpící psychickými poruchami, depresemi nebo úzkostmi. Terapie taky pomáhá rozvíjet osobnost a umí léčit duši.
Kouč taky naslouchá, vede vás ke konkrétnímu, předem definovanému cíli, kterým bývá změna. Pozornost věnuje spíše pozitivnu, přítomnosti a budoucnosti, hledání nových úhlů pohledů, a během koučování vám často dává otázky, které vás dovedou k zamyšlení a vlastnímu řešení. Koučink bývá kratší proces než terapie. Někdy stačí do 10 setkání. Koučink se nepoužívá pro řešení psychických poruch a velkých duševních potíží. Koučink taky rozvíjí osobnost, otevírá potenciál a do určité míry může i léčit duši.
Koučink může jít hodně po povrchu, s fokusem na cíl a bez pochopení souvislostí. Dá se využít i jinak. Většina mých klientů si ke mně na koučování sice chodí pro změnu a dosažení cíle, často je to spojené s touhou porozumět sám sobě a změnit svoje vnitřní nastavení. Díky tomu si pak umí poradit i v dalších situacích, než se kterou za mnou přišli. O tom, jak pracuji, si můžete přečíst v článku Jak probíhá koučink.
HLAVNÍ ROZDÍLY MEZI KOUČOVÁNÍM A TERAPIÍ V BODECH
Koučování
je zaměřené na dosažení cíle, na řešení konkrétního problému, na změnu
vedení prostřednictvím otázek
je akční, po každém setkání následuje konkrétní plán, krok ke změně
je taky o nabývání sebedůvěry, posilování pozitivních aspektů klienta
se zaměřuje na hledání pozitivních a jiných úhlů pohledu
je orientované na přítomnost a budoucnost
neřeší traumata, dětství ani minulost
není určené pro řešení psychických problémů jako je deprese, velké úzkosti nebo poruchy osobnosti
bývá v hodinové sazbě dražší a pro vyřešení problému stačí obvykle 10, někdy i méně setkání
Terapie
je léčivý proces, není tolik orientovaný na cíl
doprovázení
jde více do hloubky
oproti koučinku chybí pravidlo akčních kroků
rozkrývá všechny části osobnosti, posiluje pozitivní a učí klienta přijímat i ty „negativní“
se může dotýkat i bolestivých situací
je orientovaná na minulost, přítomnost a budoucnost
řeší i náročné psychické situace z minulosti – traumata, dětství, nepříjemné zážitky atp.
pomáhá i při řešení psychických problémů jako je deprese, úzkosti nebo poruchy osobnosti
bývá v hodinové sazbě levnější, zároveň bývá na měsíce i roky setkávání
KTERÁ TÉMATA ŘEŠIT S KOUČEM A KTERÁ S TERAPEUTEM?
Jak jsem psala výše, minulost, traumata, dětství, deprese, velké úzkosti a další psychicky náročné stavy patří jenom na terapii.
Všechna další témata – osobní, osobnostně rozvojová, vztahová, rodinná i pracovní, můžete přinést jak do terapie, tak do koučování. Záleží na tom, který přístup je vám sympatičtější.
Jestli chcete více hloubat, jít na to pomaleji a vypovídat se, pak je pro vás vhodnější terapie.
Pokud se chcete zaměřit víc na dosažení změny, pod vedením kouče si přijít na řešení sami a jít na to rychleji, pak je vhodnější koučování.
ROZDÍL MEZI MENTOREM A PORADCEM
Stejně jako kouč a terapeut, i oni pomáhají, i když úplně jinak. Oba vás povedou a předají vám informace, rady a doporučení, které jsou zaměřené na specifické téma. Na rozdíl od terapeuta a kouče jsou tyto profese víc orientovány na danou oblast, ve které jsou odborníky, než na jedinečnost klienta.
Mentor
Sdílí své osobní zkušenosti, například je to člověk, který založil několik úspěšných firem nebo byl dlouhá léta manažerem v různých společnostech. Má bohaté praktické zkušenosti, ačkoliv nemusí mít formální vzdělání v daném oboru. Jednoduše by se dal nazvat seniorem v daném tématu, zatímco jeho klient je v něm juniorní začátečník a stojí o jeho praktické rady.
Poradce
Se zaměřuje na poskytování konkrétních znalostí, rad a doporučení. Měl by mít formální vzdělání v oblasti, ve které radí, jako například v oblasti výživy, kosmetiky nebo kariéry. Jeho role spočívá v předávání informací klientovi a doporučování konkrétních kroků či postupů.
NIC NENÍ ČERNOBÍLÉ
Každý kouč, poradce, mentor i terapeut má svůj přístup, používá různé techniky a do procesu vnáší kus své osobnosti. To vše jej činí jedinečným.
JAK SI VYBRAT KOMU SE SVĚŘÍTE DO PÉČE
Zjistěte si, jestli má váš odborník adekvátní vzdělání, přečtěte si reference, použijte Google, podívejte se na jeho webové stránky, sociální sítě... Z toho, jak se vyjadřuje, zjistíte dost. Pokud je to možné, zavolejte mu, i z telefonátu můžete poznat, jestli vám je sympatický.
Nejdůležitější je ale osobní setkání. Všímejte si během něj, jak se vedle odborníka cítíte, jak vám s ním je. Vzbuzuje ve vás pocit důvěry a taky odbornosti? Máte pocit, že se o vás opravdu zajímá, že vám naslouchá, že vás podporuje? Jde z něj příjemná energie? Je to i po lidské stránce člověk se kterým si sedíte? Myslím, že maximálně během třech setkání budete mít jasno. A pokud si nesednete, hledejte dál. Pro kvalitní proces je totiž důležitý i vztah, který spolu odborník a klient mají a každý si nemusí sednout s každým.
A pokud si sednete, užijte si to se vší parádou. Kdy jindy se vám stává, že vás hodinu někdo pozorně poslouchá a podporuje? :)
Zaujalo vás to? Toužíte po nějaké změně nebo potřebujete podpořit a chcete zjistit, jestli bychom spolu ladili? Zavolejte mi nebo si napište o termín přes formulář, ať to můžeme společně zjistit.
Těším se na vás
Marcela
Comments