top of page

JAK POZNAT VYHOŘENÍ?

Aktualizováno: před 5 dny

Jste permanentně unavení. To, co vás dřív těšilo, vám už nic nepřináší. Cítíte nechuť nebo dokonce odpor k práci. Kolegové váš štvou, nemáte na nic náladu a jen při pomyšlení na práci se vám dělá špatně. Nejste divní. Možná se vás týká syndrom vyhoření. Co s tím a jak se dostat zase zpátky do formy?


Jak poznat vyhoření, terapie vyhoření


JAK PROBÍHÁ VYHOŘENÍ?


Pomalu a nenápadně. A to je právě ta past. Vyhoření trvá někdy i roky, přichází plíživě a dotyčný si ho obvykle všimne, až když mu dochází síly.


Vyhoření má přitom typický průběh. Když znáte jeho jednotlivé fáze, můžete se včas zastavit a změnit, co je potřeba.



JEDNOTLIVÉ FÁZE VYHOŘENÍ


První začíná příjemně. Velkým nadšením a pracovním nasazením. Práce vám přijde skvělá, naplňuje vás, baví, dává vám smysl. A tak jí věnujete spoustu času i energie. Často se stane středobodem vašeho života. Tohle nadšení trvá klidně pár let.


Postupem času začnete narážet na realitu. Jako byste si sundali růžové brýle. Přes všechny překážky si držíte své původní pracovní tempo a jedete dál.


Uplyne zase pár měsíců nebo let a pomalu vás začíná práce vyčerpávat. Úsilí věnované pracovní činnosti se vám už dávno nevrací a celé to nějak přestává dávat smysl. Čím dál tím víc si všímáte toho, co je špatně. Kolegové vám lezou na nervy, a když ne kolegové, tak klienti, spolupracovníci, dodavatelé anebo taky všichni.

K tomu začínáte mít psychosomatické potíže. Zhoršuje se vám spánek, bolí vás hlava, záda nebo žaludek, cítíte se unavení a bez energie. Nenacházíte potěšení už téměř v ničem, to co vás dřív bavilo, s vámi teď nic nedělá. A aby toho nebylo málo, začínáte mít problémy ve vztazích.

A pak se jednoho dne probudíte a jenom z myšlenky na práci se vám udělá zle. Cítíte odpor, obrovskou nechuť věnovat se práci, nevidíte cestu jak z toho ven.

K tomu máte výčitky, jak je možné, že už nejste tak výkonní? Kam se poděl váš elán? Proč už z ničeho nemáte radost?


Poslední fází je fyzické i psychické vyčerpání, provázené úzkostmi, depresí a beznadějí. Může ho provázet i fyzická nemoc.



JAK SE VYHOŘENÍ LÉČÍ? TERAPIE VYHOŘENÍ


Pokud dospějete do poslední fáze, obvykle je potřeba spolupráce s lékaři a psychiku podpořit antidepresivy. Někdo to zvládne i bez nich, záleží na každém...

Ať už jste v jakékoliv fázi, procesu zotavení z vyhoření výrazně pomáhá terapie.



CO DĚLAT, ABYSTE SE DOSTALI Z VYHOŘENÍ?


A taky, aby se situace za pár měsíců neopakovala...


Je potřeba zpomalit. Výrazně zpomalit.

Ideálně si dopřát dlouhý odpočinek, abyste načerpali síly a mohli se rozhodnout, co dál. A potom začít jinak. Přeskládat svůj životní styl, pracovní témata, najít zase věci, které vás těší.


Asi tušíte, že v praxi to tak jednoduché není. Záleží ve které fázi se nacházíte a platí, že čím dřív se zastavíte, tím snadněji může dojít ke změně.


Ze zkušenosti ale vím, že klienti přichází, až když jim je opravdu špatně a mají tak dlouho zažitý svůj způsob života, přístupu k práci i k sobě samým, že i s terapeutickou podporou cesta z vyhoření zkrátka trvá.

Ta cesta je laskavá, podporující a klientům přináší velkou úlevu i světlo na konci tunelu.

Pomáhá jí celostní přístup (zaměření na psychiku, i na tělo) a pokud se spojí s koučinkem, může pomoci vyřešit i praktické záležitosti.


Pokud se vás vyhoření týká a hledáte podporu, objednejte se ke mně na terapii. Vyhoření je jedno z témat, kterým se věnuji.

Pokud máte pocit, že by pro vás byl vhodnější koučink, zamluvte si termín 30minutové bezplatné konzultace, která probíhá online.


Než se uvidíme, můžete si na Spotify poslechnout "Hořet, ale nevyhořet!", díl mého podcastu Aha moments, kde si o vyhoření povídáme.



NA ZÁVĚR CO JE A CO NENÍ VYHOŘENÍ, PŘÍZNAKY A PROJEVY


Pokud vás práce baví, neznamená to, že nutně dojdete do vyhoření.

Ne každá únava nebo negativní myšlenka spojená s prací je příznakem vyhoření.

A ne všechny příznaky musíte cítit na 100%.


Když to shrnu, je potřeba zbystřit, pokud pociťujete:


dlouhodobý stres spojený s prací (v řádu měsíců, třeba i let)

• velkou únava, která nepřechází ani po dlouhém spánku nebo volném víkendu

• pocit ztráty smyslu vašeho snažení

• nechuť nebo odpor k práci

• averzi ke spolupracovníkům, kolegům, klientům...

• psychosomatické projevy (zhoršený spánek, bolesti hlavy, žaludku, zad atp.)

• ztrátu radosti v životě

• smutek, nervozitu, vyčerpání, pocit bezmoci


Můžete si udělat i krátký test na vyhoření na mém webu anebo test na stres.





Zajímá vás osobní rozvoj? Odebírejte PODCAST Aha moments na Spotify nebo Apple podcasts.


Comentarios


bottom of page